22°C
Bolu HAVA DURUMU22°C Sisli
Bize Ulaşın 0374 222 33 32

Duyurular

Seben Derneği

Nevruz Ateşi ve Seben

- +
Nevruz Ateşi ve Seben

Nevruz; Baharın müjdecisi, güzel günlerin habercisi olan Türk’ün Kadim Bayramıdır. Nevruz diğer Türk devlet ve topluluklarında da kutlanılır. Bunlardan Azerbaycan‘da Novruz, Kazakistan‘da Nawrız meyramı(Наурыз мейрамы), Kırgızistan‘da Nooruz(Нооруз), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde Mart dokuzu Kırım Türklerinde Navrez, Batı Trakya Türkleri‘nde Mevris adları ile anılır.

Türk’ün Ergenekon’dan çıkarak tarih sahnesinde tekrar yerini almasının sembolü olan Nevruz Bayramı’mız kutlu olsun.  Seben tamamı Oğuz Türkü 29 köyden oluşmuştur. Köylerin Kızık, Alpağut, Mamatlı, Yuva gibi isimleri vardır. En az 250 yıldır bu ateş bu dağda yakılır. Seben’de bir sokağın adı “Nevruz Sokak”, Nevruz ateşini yaktığımız dağın adı “Nevruz Tepesi” şeklindedir. Seben ilçesinde bulunan 1440 rakımlı Nevruz Tepesi ile tepenin ayağında bulunan Alpağut köyünde 5 asırdır hiç ara verilmeden kutlanıyor. Nevruz Tepesi; Anadolu da Nevruz ismini taşıyan tek tepedir. Seben; Oğuzların yaylaklarının isimlerinin Tebriz yakınlarında Ucan Yaylaları, Alatag dağları, Sabalan dağlarıymış. Seben ismi buradan gelmekte ve Yüce dağ anlamı taşıdığı bilgisi araştırıcılar tarafından benimsenmiştir.

Eskişehir – Mihalıççık, Kayı Köyü ‘ne, (şimdilerde mahalle) baharın geldiği haberi, bu ateş ile verilirmiş. Yani Nevruz Tepesinde yanan ateşi, Mihalıççık’tan görürlermiş. Güzergah incelendiğinde, topografik kot açısından doğruluk derecesinin yüksek olduğu söylenebilir. Küçükbaş sürüleri sonbahar geldiğinde yaya olarak Eskişehir/Mihalıççık ovasına kışı geçirmek için giderler, baharda Nevruz tepesinde aşağıdaki ateşi gördüklerinde sürüler geri dönmek için Mihalıççık dan tekrar dönüş yoluna koyulurlarmış.

Asırlardır kadim Anadolu’nun evlatlarının bu ateşi yakarak atalarının izinden gitmektedirler. Siyasi gerekçe veya maddi menfaatler önceleyerek Seben’de yanan bu Türk’ün ateşini gölgelemenin doğru olmayacağı kanaatindeyiz. Doğaya ilişkin hassasiyet göz önünde bulundurularak Seben Nevruz Tepesinde yanacak olan ateşin sönmeyeceğini söylemek isteriz.

Saygılarımızla.